FESTIVALUL DACO-ROMAN “DRUBETA” REÎNVIE ISTORIA ANTICĂ A ORAȘULUI NOSTRU

Ne-am bucurat, săptămâna trecută,
de cel mai așteptat moment al Festivalului Daco-Roman „Drubeta”, eveniment ce a ajuns anul acesta la cea de-a V-a ediție. Severinenii au venit în centrul orașului să admire costumele antice, iar copiii au fost acaparați de lupte și parada dacilor și a romanilor. Festivalul daco-roman recreează cu fidelitate aspecte din viața cotidiană a dacilor și romanilor, pentru ca noi să vedem cum trăiau strămoșii noștri acum 2000 de ani. Severinul este un oraș încărcat de istorie, de pe aceste meleaguri luând naștere poporul român, astfel că noi avem obligația să promovăm această zonă emblematică pentru comunitatea noastră.

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*