Programul meciuri 16-imi Cupa României

marți, 21 septembrie 2021, ora 15:00
Șomuz Fălticeni – FC Voluntari
marți, 21 septembrie 2021, ora 16:00
Minaur Baia Mare – Politehnica Iași
marți, 21 septembrie 2021, ora 18:45
Petrolul Ploiești – U Craiova 1948 SA
marți, 21 septembrie 2021, ora 21:30
CS Mioveni – Rapid

miercuri, 22 septembrie 2021, ora 16:00
Campionii FC Argeș – FC Botoșani
miercuri, 22 septembrie 2021, ora 16:30
CSM Slatina – Dunărea Călărași
FK … Citeste in continuare

Programul Ligii 1 la fotbal

Etapa 1 (16 iulie)

Dinamo – FC Voluntari
CFR Cluj – FC U Craiova 1948
Sepsi – Academica Clinceni
Rapid – Chindia Târgoviște
Gaz Metan Mediaș – CS Mioveni
UTA – Viitorul
Universitatea Craiova – FC Argeș
FC Botoșani – FCSB

Etapa 2
FCSB – Universitatea Craiova
FC Argeș – UTA
Viitorul – Gaz Metan
CS Mioveni – Rapid
Chindia Târgoviște – Sepsi
Academica Clinceni – CFR Cluj
FC U … Citeste in continuare

Rabla electrocasnice s-a modificat

Ordinul prevede modificarea valorii noilor vouchere. Astfel, astfel: pentru mașinile de spălat rufe se vor acorda 300 lei (pentru cele cu noua clasă energetică A), 250 lei (pentru cele cu noua clasă energetică B) și 200 lei (pentru cele cu noua clasă energetică C), faţă de 300 de lei în prezent pentru cele cu eficienţă energetică cel puţin A++.
Pentru mașinile de spălat rufe cu uscător, care nu erau prevăzute … Citeste in continuare

FOTBAL LIGA 2

[

PROGRAMUL PLAY-OFF-ului  Ligii 2:

Etapa 1 – 3 aprilie 2021
CS Mioveni – FC U Craiova
FK Csikszereda – Rapid
Dunărea Călărași – ASU Poli

Etapa – 10 aprilie 2021
FC U Craiova – ASU Poli
Rapid – Dunărea Călărași
CS Mioveni – FK Csikszereda

Etapa 3 – 14 aprilie 2021
FK Csikszereda – FC U Craiova
Dunărea Călărași – CS Mioveni
ASU Poli – Rapid

Etapa 4 – … Citeste in continuare

Programul meciurilor din Liga 2

Etapa I:
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Rapid
CSM Slatina – Dunărea Călărași
Fotbal Comuna Recea – FK Csikszereda
U Craiova 1948 SA – Ripensia Timișoara
CSM Reșița stă.
Petrolul Ploiești – Farul Constanța
Aerostar Bacău – Universitatea Cluj
ASU Politehnica Timișoara – CS Mioveni
SCM Gloria Buzău – Concordia Chiajna
Unirea Slobozia – Turris Oltul Turnu Măgurele
Metaloglobus București – Pandurii Târgu Jiu

Etapa II:
Rapid – Pandurii Târgu … Citeste in continuare

Modificări la PRIMA CASĂ

Plenul Camerei Deputaților a adoptat marți, în calitate de for decizional, un proiect de lege pentru modificarea şi completarea OUG 60/2009 privind unele măsuri în vederea implementării programului Prima casă: la data solicitării creditului garantat, veniturile nete lunare ale beneficiarului individual sau ale beneficiarului împreună cu soţul sau soţia, după caz, nu pot depăși valoarea de 4.500 lei. La calculul acestei limite nu sunt luate în considerare beneficiile de asistență … Citeste in continuare

Când începe LIGA III-a

TURUL CAMPIONATULUI

Etapa 1 – 24 august 2019
Etapa a 2-a – 31 august 2019
Etapa a 3-a – 07 septembrie
Etapa a 4-a – 14 septembrie
Etapa a 5-a – 21 septembrie
Etapa a 6-a – 28 septembrie
Etapa a 7-a – 05 octombrie
Etapa a 8-a – 12 octombrie
Etapa a 9-a – 19 octombrie
Etapa a 10-a – 26 octombrie
Etapa a 11-a – 02 noiembrie
Etapa … Citeste in continuare

Program ZILELE SEVERINULUI 2018

MUZICĂ POPULARĂ –
SCENA „I. C. BRĂTIANU”
Prezentator: Delia Rîmniceanu
VINERI, 20 APRILIE
17:30 În deschidere: elevi ai Liceului de Arte „I. Șt. Paulian”, acompaniaţi de orchestra „Lăutarii Mehedinţiului”;
19:00 „Seară mehedinţeană”- Orchestra „Lăutarii Mehedinţiului”, dirijor prof. NICOLAE DRĂGHIA;
Solişti: Grupul „Izvorașul”, NARCISA BĂLEANU, ȘTEFAN CONSTANTIN MOACĂ, ALINA MOŢI DRĂGHIA, ANA MARIA OPRIȘAN, IONUȚ IOVĂNEL, CORINA HUZA, ANDREEA MIHUȚESCU, MARIAN MEDRAGONIU, OLGUŢA BERBEC, PETRICĂ MÎŢU STOIAN, NICULINA STOICAN;
22:30 Taraful … Citeste in continuare

„Şah în şcoli”

sah_12_

Inspectoratul Şcolar Judeţean Mehedinţi a recomandat un număr de şase unităţi de învăţământ pentru a intra în programul naţional pilot „Şah în şcoli”, derulat începând cu acest an şcolar. Colegiul Tehnic „Decebal”, Şcoala „Petru Dumitriu” din Orşova, Liceul de Artă şi şcolile din Severineşti, Devesel şi Voloiac vor avea ore de predare a şahului, sarcina revenind profesorilor de educaţie fizică şi sport.

Cel mai probabil, cursurile vor începe în cursul … Citeste in continuare

Programul ZILELOR SEVERINULUI 23-27 aprilie

_DSC8062 (Custom)

MIERCURI 23 aprilie, JOI 24 aprilie

Expoziţii stradale organizate de Muzeul Regiunii Porţilor de Fier şi Arhivele Naţionale, în zona Hotelului Traian.
La Muzeul de Artă poate fi vizionată expoziţia RÂNDUIALA SĂSEASCĂ
La ora 12,00 are loc, la Castelul Artelor, TÂRGUL DE CARTE, iar de la ora 14,00 au loc lansări de carte.

VINERI, 25 APRILIE

ZONA HOTEL TRAIAN. Expoziţii stradale
CASTELUL ARTELOR, ora 16,00 Vernisaj arte plastice şi expoziţii … Citeste in continuare

Programul „EURO 200”

Programul „Euro 200” pentru acordarea unui ajutor financiar în vederea stimulării achiziţionării de calculatoare se va derula şi în anul 2013. Beneficiarii acestui program sunt elevii şi studenţii învăţământului de stat sau particular acreditat, în vârstă de până la 26 de ani, care provin din familii cu venituri brute lunare de maximun 150 lei pe membru de familie, exclusiv beneficiarii unui calculator de tip desktop, conform OU 87/2008 (elevii de … Citeste in continuare