stiri

Taxe și impozite mărite în 2019, pentru orșoveni

Consiliul local Orșova a aprobat proiectul de hotărâre privind stabilirea taxelor și impozitelor pe care orșovenii le datorează primăriei în anul ce urmează.
Contribuțiile au fost indexate cu rata inflației (1,3% comunicată la data de 28.02.2018 pe site-ul Ministerului Finanțelor), astfel prin aplicarea indexării fiecare contribuabil va resimți practic o mărire a acestora. Primarul Orșovei, Marius Stoica susține că indexarea este cerută de lege și ea trebuie doar aprobată de consilieri, indiferent de opiniile personale ale acestora. „În baza prevederilor art. 491 din Codul fiscal, indexarea impozitelor și taxelor care constau în sume de lei sau care sunt stabilite pe baza unei anumite sume în lei, se indexează ținând cont de rata inflației pentru anul fiscal anterior”, se specifică în raportul Direcției Economice Serviciul Taxe și Impozite din cadrul primăriei, privind justificarea indexării.
Cei patru consilieri PNL s-au abținut  de la votarea acestui proiect, lidera opoziției susținând că indexarea este tot o mărire a taxelor, lucru împovărător pentru populație.
A.M.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *