stiri

Oră de bilanţ pentru pensionarii din Orşova

Membrii Sindicatului Pensionarilor din Orşova s-au reunit miercuri, 20 februarie a.c. în şedinţa Adunării Generale. Întâlnirea a avut loc la sediul pensionarilor găzduit de S.P.A.S. şi s-a bucurat de prezenţa primarului Ion Manea şi a preşedintelui Sindicatului Pensionarilor Mehedinţi, Romulus Predescu. La întâlnirea de săptămâna trecută au participat şi câteva delegaţii ale Sindicatelor Pensionarilor din Eibenthal, Sviniţa, Dubova şi Eşelniţa, care s-au alăturat numărului impresionant de orşoveni.
DSCN2157 (Small)Într-o sală arhiplină, cu o prezenţă cu mult peste aşteptările organizatorilor s-au prezentat analize ale activităţii sindicatului pensionarilor orşoveni în anul 2012 şi s-au purtat discuţii referitoare la perioada grea prin care trec pensionarii, ca urmare a crizei şi îngheţării pensiilor. Ziua de miercuri a fost o zi a bilanţului activităţii desfăşurate anul trecut şi a stabilirii obiectivelor pe anul în curs. Au fost prezentate dări de seamă asupra activităţii din 2012, raportul comisiei de cenzori, execuţia bugetară pe 2012 şi proiectul de buget pentru 2013.

Trai greu pentru pensionari

Pensionarii orşoveni sunt tot mai apăsaţi de problemele grele prin care trece România; pensii mici, medicamente scumpe, tot mai puţine compensate, coplată, preţuri care cresc zilnic şi duc la scăderea nivelului de trai sunt primele pe lista greutăţilor cu care se confruntă bătrânii. Pe lângă acestea, cele autohtone precum lipsa apei calde , a încălzirii, a unui depozit de lemne sunt de asemeni probleme fără rezolvare imediată de care se plâng pensionarii. Ca şi cum n-ar fi îndeajuns toate acestea, mai au de îndurat şi jigniri din partea unor demnitari. “Pensionarii sunt o povară pentru ţară, sunt cauza nerealizărilor unor obiective privind dezvoltarea economică a ţării”, a citat preşedintele Florin Lepădătescu aprecierile unui demnitar.

Speranţe pentru 2013

Pensionarii privesc însă cu speranţă în 2013. Şi-au propus şi în acest an să fie mereu activi şi implicaţi în toate activităţile, chiar şi cele edilitare. “În 2013 vom continua lupta sindicală paşnică prin toate mijloacele, având ca obiectiv principal apărarea drepturilor şi demnităţilor pensionarilor, creşterea şi indexarea pensiilor pentru un trai decent, pentru o viaţă liniştită şi demnă”, declara Romulus Predescu, vicepreşedintele Sindicatului Pensionarilor din România.

Propuneri ale pensionarilor pentru primărie

Într-o lungă listă de revendicări locale am putut regăsi aceleaşi probleme sesizate de-a lungul timpului, fiecărui primar care a condus oraşul: repararea scărilor de acces între străzi, soluţii pentru determinarea proprietarilor de imobile pentru a le reda un aspect exterior civilizat, construirea capelei, micşorarea taxei pe mormânt etc. Înfiinţarea unui post de radio-tv local, a unor echipe de handbal sau fotbal, activităţi culturale în şcoli, ştrand în zona Ghebaur şi locuri de muncă sunt şi câteva dintre “bizareriile” pe care pensionarii le-au cerut primarului.

“Îmi menţin toate promisiunile făcute în faţa dumneavoastră”

Ion Manea, ca de fiecare dată foarte atent la problemele cu care se confruntă pensionarii orşoveni a ţinut să le reamintească acestora că va face tot ce a promis în momentul în care orşovenii i-au acordat încredere, alegându-l primar. “Problemele ridicate de dumneavoastră sunt pe ordinea de zi a consilierilor şi a mea, evident. Sunt probleme stringente pentru noi toţi. Implicaţi-vă, ca să putem rezolva aceste probleme“, a fost apelul primarului către pensionari. “Am promis în 2012 că nu vă voi face de râs, că merit încrederea dumneavoastră. Îmi menţin promisiunile în continuare. Ce am putut face, am făcut deja cu tot sufletul, dezinteresat, apolitic. Vă promit din suflet că vă ajut cu tot ce pot, oricând. În orice moment, vă stau la dispoziţie pentru a vă rezolva problemele”, a mai spus primarul Orşovei.

Centru de bătrâni, ca la Gura Văii

Acesta este marele vis neîmplinit al preşedintelui Sindicatului Mehedinţi, Romulus Predescu pentru vârstnicii orşoveni. “Din anul 2000 toţi primarii ne-au minţit că fac în Orşova un club adevărat al pensionarilor. Aveţi atâtea clădiri care stau nefolosite în Orşova, haideţi să facem cumva să rezolvăm această problemă. Să facem un centru de asistenţă pentru batrâni, ca la Gura Văii. Aş dori să văd în Orşova un centru european, cu asistenţă specializată permanentă. Se poate face cu fonduri europene, faceţi proiectul şi haideţi să mai şi facem ceva concret pentru pensionari”, a propus, din nou Romulus Predescu.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *